Uloga poslodavaca važna za uključivanje mladih iz hraniteljskih porodica na tržište rada

Mladi iz hraniteljskih porodica se usled brojnih razloga otežano uključuju na tržište rada, a među njima su i nedostatak veština i znanje koje poslodavci traže. Ovo je izazov sa kojim se susreću svi mladi, samo što je on daleko veći kod mladih iz hraniteljskih porodica, koji su primorani da se osamostale pre svojih vršnjaka, često odmah po završetku srednje škole.
„Neretko smo u situaciji da neko od naših mladih ubrzo treba da izađe iz sistema zaštite, ili je već izašao, a vidimo da nije spreman za taj korak, pre svega u smislu da sebi obezbedi redovna primanja“ ističe Ivana Rakić, savetnica za hraniteljstvo u Centru za porodični smeštaj i usvojenje Kragujevac. „Zato su blagovremeno planiranje podrške i saradnja sa drugim sektorima jako važni, posebno kada je reč o zapošljavanju. Tu su nam potrebni poslodavci, jer su oni ti koji mogu mladoj osobi da pruže priliku da dođe do potrebnih znanja, a potom i zaposlenja“.
U okviru projekta „Međusektorska sigurnosna mreža za aktivno uključivanje mladih u hraniteljskim porodicama“, Centar za porodični smeštaj i usvojenje Kragujevac, zajedno sa Razvojnim biznis centrom i Udruženje Uradimo zajedno, radi na intenziviranju saradnje sa poslodavcima, kroz njihovo uključivanje u lokalne mreže podrške i realizaciju programa obuka na radnom mestu.
Lokalne mreže podrške mladima u hraniteljskim porodicama uspostavljaju su u Kragujevcu, Kruševcu, Kraljevu i Čačku, a one okupljaju organizacije, institucije i kompanije koje zajednički pružaju podršku mladima u procesu osamostaljivanja. U okviru lokalnih mreža podrške, poslodavci dobijaju sve potrebne smernice kako da podrže mlade i stupe u kontakt sa onima kojima je potrebna obuka ili zaposlenje.
Tokom projekta, 60 mladih imaće priliku da se prekvalifikuje ili stekne radno iskustvo kroz realizaciju programa obuka na radnom mestu (WBL programi), po metodologiji prilagođenoj potrebama mladih iz hraniteljskih porodica. Mladi su se do sada oprobali kao kuvari, knjigovođe, operateri na CNC mašinama, trgovci, građevinski radnici…
Mlada osoba koja upravo pohađa obuku za kuvara, u restoranu, ističe ovo iskustvo kao veoma značajnu priliku da se oproba u realnim uslovima rada i oslobodi straha od nepoznatog. Takođe, podrška mentora čini proces učenja efikasnijim, a što utiče i na porast samopouzdanja kod mlade osobe.
„Cilj uključivanja poslovnog sektora je da se mladima omogući susret sa poslodavcem, odnosno prilika da steknu znanja i veštine koja će ih pripremiti za to da budu kvalitetni zaposleni. Verujemo da su i poslodavci na dobitku uključivanjem u lokalne mreže podrške, jer imaju jedna kanal susreta sa mladima koji sutra mogu biti njihovi zaposleni, a ujedno daju i lep primer u zajednici o društveno odgovornom poslovanju. Zato pozivamo sve predstavnike poslovnog sektora da se pridruže lokalnim mrežama podrške u Kragujevcu, Kruševcu, Kraljevu i Čačku i daju šansu mladima iz hraniteljskih porodica“, poručio je direktor Centra za porodični smeštaj i usvojenje Kragujevac Slaviša Sorak.
Projekat „Međusektorska sigurnosna mreža za aktivno uključivanje mladih u hraniteljskim porodicama“, u okviru kojeg su uspostavljene lokalne mreže podrške, finansira Evropska unije i kofinansira Vlada Republike Srbije u sklopu projekta “Podrška Evropske unije aktivnom uključivanju mladih”, vrednog 4.7 miliona evra.
Related Posts
Pretraga
Nedavno objavljeno
- Predstavljeni rezultati projekta „YEEP – Podrška zapošljavanju mladih“
- Okrugli sto “Politike, mere i aktivnosti koje se odnose na mlade iz ranjivih grupa“
- „Uradimo zajedno ono što možemo zarad boljeg položaja mladih“
- Završen je EU projekat „Međusektorska sigurnosna mreža za aktivno uključivanje mladih u hraniteljskim porodicama”
- Lokalna mreža podrške doprinosi aktivnoj uključenosti mladih iz hraniteljskih porodica u Кraljevu