Uradimo zajedno je nevladino i neprofitno udruženje, osnovano 2016. godine.

Osnaživanje mladih za samostalan život

Proces osamostaljivanja ja izazovan za svaku mlada osobu, a posebno za mlade bez roditeljskog staranja, jer su primorani da se osamostale pre svojih vršnjaka, često odmah po završetku srednje škole.
Veliki broj njih po izlasku iz sistema zaštite nema rešeno pitanje stanovanja ni zaposlenja.

Svaka mlada osoba treba da dobije priliku do ostvari svoje pune potencijale.

Osamostaljivanje je proces koji ne započinje u trenutku izlaska iz sistema zaštite, već mnogo ranije. Blagovremeno planiranje je ključno za uspešno osamostaljivanje mladih u sistemu alternativne brige.

Priprema mladih za samostalan život treba da bude fokusirana na unapređenje njihovih znanja, veština i emocionalne spremnosti za samostalan život, kao i porodične i socijalne mreže podrške. Jedino se na taj način mladi trajno osnažuju.

Zalažemo se i za to da mlade osobe aktivno učestvuju u procesu planiranja samostalnog života i da dobiju podršku u skladu sa svojim individualnim potrebama.

Šta radimo?

U saradnji sa partnerima, sprovodimo aktivnosti i projekte koji imaju za cilj da osnaže mlade za samostalan život:

Sa Centrom za porodični smeštaj i usvojenje Kragujevac sarađujemo na planu razvijanja intersektorske podrške mladima iz hraniteljskih porodica. U okviru zajedničkog projekta osnovali smo lokalne mreže podrške mladima u Kragujevcu, Kruševcu, Kraljevu i Čačku, koje okupljaju institucije, organizacije i kompanije sa ciljem pružanja individualne podrške mladima.

Zajedno smo osmislili i:

Model konferencija slučaja za aktivni inkluziju (KAI) Više o KAI
Mobilnu aplikaciju za mlade Klikom do podrške, kako bi mladi bili što bolje informisani o svim aspektima
procesa osamostaljivanja – Više o mobilnoj aplikaciji

Naši projekti

Projekat “YEEP Podrška zapošljavanju mladih“

Uz podršku Fondacije SOS Dečija sela Srbija realizujemo projekta “YEEP Podrška zapošljavanju mladih“ koji ima za cilj podršku mladima na putu do posla, kako bi mogli da obezbede sredstava za samostalan život.

Više o projektu

Projekat “Nismo sami“

Sa Udruženjem hranitelja Čuperak zajednički smo realizovali projekat “Nismo sami“ (klik na tekst o projektu), fokusiran na osnaživanje veza mladih sa biološkom porodicom i jačanje socijalne mreže podrške. Razvijene porodične i socijalne veze utiču na samopouzdanje mlade osobe i spremnost da se nosi sa izazovima samostalnog života.

Više o projektu

Projekat "Kuća mogučnosti u Kragujevcu"

Podržali smo dolazak Kuće mogućnosti u Kragujevac, programa podrške stanovanju mladima bez roditeljskog staranja koji realizuje Centar Zvezda. Stanovanje uz podršku namenjeno je mladima koji nisu u mogućnosti da započnu samostalan život, a nemaju opciju povratka u biološku porodicu ili drugi način da obezbede stanovanje.

Više o projektu

Verujemo da svi mladi, uprkos poteškoćama, mogu postati uspešni ljudi

Šta je konferencija slučaja za aktivnu inkluziju mladih u hraniteljskim porodicama (KAI)?

To je sastanak koji saziva savetnik za hraniteljstvo, u dogovoru sa mladom osobom, a prisustvuju mu osobe koje žele da joj pruže podršku u izradi plana koji ima za cilj uspešno osamostaljivanje. Pored savetnika, voditelja slučaja i hranitelja, to može biti neko iz škole, osobe koje rade u kompanijama ili službama za zapošljavanje, kancelariji za mlade, u zavisnosti od toga koliko mlada osoba ima godina i koji vid podrške joj je potreban.

„Ovo je bilo zaista važno iskustvo za mene. Napravili smo tamo jedan plan, da nastavim školovanje, i dogovorili se kako da sve to sprovedemo u delo. Zaista je dobar osećaj kada znaš da imaš podršku da se osamostališ na dobar način. Onda je lakše da veruješ u to da ćeš stvarno moći sve da izguraš.“

Jovana, mlada osoba na hraniteljstvu

KAI ima za cilj pružanje pravovremene podrške u koju se uključuju svi relevantni sistemi, poput socijalne zaštite, obrazovanja, zapošljavanja, privrede, lokalne samouprave, civilnog sektora itd. KAI se primenjuje u situacijama tranzicije, kao što su završni razredi osnovne i srednje škole, izbor i upis fakulteta, promena hraniteljske porodice, osamostaljivanje i drugo. Ovaj model podrške se oslanja na metodologiju konferencije slučaja koja se primenjuje u sistemu socijalne zaštite. Jedan od osnovnih principa je aktivno učešće mlade osobe prilikom definisanja mera podrške, na osnovu čega se izrađuje individualni plan aktivacije za mladu osobu, sa jasno definisanima ciljevima, aktivnostima i rokovima, čija realizacije se prati do postizanja planiranih rezultata podrške.

Svaka mlada osoba je jedinstvena. Da bi podrška bila adekvatna mora biti prilagođena njenim individualnim potrebama

Materijali